Rozwój druku 3D na terenie Polski

drukowanie 3d

Polski druk 3D przeżywa intensywny rozwój, rozkwita świadomość na temat jego możliwości, a rodzime firmy coraz częściej doceniają możliwości jakie daje im drukowanie 3d. Na terenie naszego kraju druk 3d wykorzystywany jest bardzo często do prototypowania części oraz tworzenia zamienników.

Firmy mogą wykorzystywać druk 3D jako uzupełnienie tradycyjnych metod produkcyjnych lub sposób na usprawnienie procesów produkcyjnych. Modelowanie druku 3D znajduje zastosowanie w produkcji, lotnictwie, automotive i w wielu innych branżach, w których można wykorzystywać prototypowanie z wykorzystaniem metod przyrostowych. Technologia ta sprowadza się (w dużym uproszczeniu) do drukowania poprzez nakładanie warstwa na warstwę. Ten proces pozwala na zbudowanie dużych obiektów zgodnie z bardzo drobiazgowymi planami.

Technologie wytwarzania przyrostowego mają wiele rodzajów, w naszym kraju najbardziej popularne jest kształtowanie przyrostowe uplastycznionym tworzywem sztucznym (Fused Deposition Modeling). Innymi rodzajami druku, które działają według procesów wytwarzania addytywnego i są wykorzystywane w Polsce, są na przykład:SLA (Stereolithography), DLP (Direct Light Processing), SLS (Selective Laser Sintering), oraz DMLS (Direct Metal Laser Sintering). Popularność technologii FDM bierze się głównie z tego, że doskonale sprawdza się ona w przemyśle. Z jej wykorzystaniem możliwa jest bardzo szybka produkcja pojedynczych części, co ma duże znaczenie dla polskich przedsiębiorców. Jedną z czołowych firm specjalizujących się w druku 3d dla przemysły jest Cubic Inch. Firma ta posiada oddziały w różnych zakątkach kraju, główne siedziby mieszczą się na terenie Warszawy oraz Krakowa.