Jak dbać o klimatyzację samochodową?

W dzisiejszych czasach właściwie nierealnym jest posiadanie samochodu bez sprawnie działającej klimatyzacji. Używamy tego urządzenia przez niemal cały rok – zarówno podczas wilgotnej zimy, jak i upalnego, dusznego lata. Pomaga nam zachować przejrzystość i czystość szyb, usuwając osadzoną na nich parę, odpowiada również na schłodzenie wnętrza. Działa sprawnie, o ile o nią dbamy i regularnie serwisujemy.

serwis klimatzyacji samochodowej warszawa

Klimatyzacja samochodowa: jak działa?

Układ klimatyzacji samochodowej wbrew pozorom nie jest zawoalowanym labiryntem. Clue stanowi kompresor, który wpływa na obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu. Kompresor inaczej nazywamy sprężarką. Pozostałe elementy tego układu zamkniętego to: parownik, skraplacz, osuszacz oraz zawór rozprężny.

Kompresor działa analogicznie do pompy i stymuluje proces chłodzenia czynnika w układzie. Ciśnienie wzrasta, czynnik chłodzący zostaje sprężony i w takim stanie wydostaje się do skraplacza. W skraplaczu czynnik zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły i trafia do osuszacza. Tutaj czynnik poddany zostaje filtracji i chłodzeniu. Wreszcie schłodzone powietrze może trafić do kabiny pasażerów.

Naprawa klimatyzacji samochodowej podczas awarii

Na awarię klimatyzacji samochodowej ma wpływ jej eksploatacja. Z tego właśnie powodu przeglądy klimatyzacji powinien mieć miejsce minimum raz w roku. Jeżeli zaniechamy regularnych przeglądów, doprowadzi to do wytworzenia się grzyba wewnątrz układu, co z kolei poskutkuje nieprzyjemnym i intensywnym zapachem pleśni w aucie. Może to mieć fatalny wpływ zwłaszcza na zdrowie i samopoczucie alergików.

Symptomów wadliwej i wyeksploatowanej klimatyzacji jest kilka:

  • brak uaktywnienia procesu chłodzenia
  • nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanałów wentylacyjnych
  • uciążliwy hałas sprężarki
  • osadzająca się para na szybach (brak możliwości odparowania)
  • wyższe niż przeciętnie zużycie paliwa

W trakcie serwisu klimatyzacji samochodowej fachowcy wykonują kontrolę temperatury wewnątrz samochodu, sprawdzają ciśnienie w instalacji, wymieniają filtr kabinowy, czynnik chłodzący oraz olej, który smaruje układ.

Jeśli Twoja klimatyzacja samochodowa wymaga natychmiastowej kontroli, zgłoś się do Maximobil.Nasz serwis samochodowy w Warszawie gwarantuje najwyższą jakość usług związanych z serwisem klimatyzacji samochodowej.