Co należy zrobić w trakcie odbioru mieszkania u dewelopera?

odbiór mieszkania

Gdy nadchodzi już ten długo wyczekiwany czas i możemy w końcu odebrać klucze do naszego nowego mieszkania łatwo możemy dać się ponieść emocjom. Pamiętajmy jednak, żeby zachować zdrowy rozsądek i dokładnie sprawdzić nasze nowe lokum przed podpisaniem odbioru. Nie bez powodu deweloperzy poza narzędziami usprawniającymi zarządzanie budową, posiadają również narzędzia do usprawniające zarządzanie usterkami. W czasie odbioru sprawdźmy czy wszystkie zainstalowane produkty, takie jak drzwi, okna, grzejniki posiadają gwarancję. W przypadku drzwi warto mieć certyfikat, ponieważ będzie on potrzebny później do ubezpieczenia.

Dzięki niemu nasz ubezpieczyciel zaoferuje nam niższą stawkę. Deweloper przy odbiorze mieszkania powinien przekazać nam wszystkie klucze, piloty i kody, czyli wszystko co potrzebne nowemu właścicielowi do zamieszkania u siebie. Poza tym warto sprawdzić również czy metraż mieszkania jest zgodny z projektem. Tak samo należy sprawdzić wysokość całego lokum. Ważne jest także to czy ściany zbiegają się pod kątem prostym oraz czy są postawione w równym pionie. Zgodnie z polską normą powinniśmy mieć odchylenia od kątów nie większe niż 4 milimetry na całej długości jednego metra.
Należy też sprawdzić czy okna i drzwi są prawidłowo zamontowane, czy łatwo się otwierają i szczelnie zamykają. Trzeba też sprawdzić stan liczników, wentylację, ilość i rozmieszczenie klatek wentylacyjnych. Nie można pominąć sprawdzenia instalacji elektrycznej i teleinformatycznej. Sprawdzamy też zawsze instalacje wodną i kanalizacyjną.

Gdy już zrobisz odbiór budynku od developera warto pomyśleć o fotowoltaice i sprawdzić systemy pv.